Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

“Sektöre Basit ve İşlevsel Ürünler Sunuyoruz”

İtalyan Geoplast firmasının Türkiye distribütörü ABS Yapı Elemanları, modüler plastik kalıp sistemleriyle dikkat çekiyor.

“Sektöre Basit ve İşlevsel Ürünler Sunuyoruz”

İtalyan Geoplast firmasının Türkiye distribütörü ABS Yapı Elemanları, modüler plastik kalıp sistemleriyle dikkat çekiyor. Yapı Fuarı Ankara’da yapi.com.tr'nin sorularını yanıtlayan ABS Yapı Elemanları Genel Müdürü Okan Cüntay, Fuar’da tanıtımını gerçekleştirdikleri son ürünleri hakkında detaylı bilgi verdi ve yapı sektörünün 2012 yılını değerlendirdi.

Yapı Fuarı Ankara bu sene bildiğiniz gibi yeni mekanında… Fuarı ve yeni mekanını nasıl değerlendiriyorsunuz? Yapı Fuaraı Ankara’dan beklentileriniz nelerdir?

Geçen yıl distribütörlüğü aldıktan sonra, katılım göstereceğimiz fuarları belirlemek için bütün fuarları ziyaret ettik. Açıkçası Altınpark’taki fuar alanını görünce biraz hayal kırıklığına uğramıştık. Daha sonra İstanbul, Ankara ve İzmir fuarlarına katılma kararı aldık ve bu sene burayı görünce çok şaşırdık. Yani bu kadar modern bir tesis, bu kadar güzel bir bina ve bu kadar iyi bir organizasyon beklemiyorduk açıkçası, görünce çok sevindik.

Bununla birlikte Ankara’nın müşterisi ilginç bir şekilde İstanbul’dan farklı... İstanbul’da daha çok özel sektöre hitap ediyor, burası ise devlet dairesi, kamu kurum ve kuruluşlarına daha çok hitap ediyor. Müşteri profili bakımından farklılık gösteriyor.

Bu fuara özel olarak tanıtımını yaptığınız ya da ön plana çıkarttığınız bir ürününüz mevcut mu?

Yapı Fuarı İstanbul ile Yapı Fuarı Ankara arasında, distribütörlüğünü yaptığımız firmanın yeni bir ürünü piyasaya sürüldü, burada o ürünün tanıtımını yapıyoruz. Söz konusu ürün, mevsime bağlı kalmadan toprak zemin üzerinde kayak aktivitesinin gerçekleştirilebilmesini sağlayan plastik bir altlık sunuyor. Meyilli bir arazide, herhangi bir zemin örtüsünün üzerine döşenebilen bu sistem, birbirine kilitlenebilen plastik karolardan oluşuyor. Ham plastikten yapılan ürünün üzerinde, birbirine geçebilen sert, fırça gibi parçaları bulunuyor. Karolaj şeklinde alana uygulanabilen bu ürünümüz, arazinin yapısına da uygun. Ürünümüzü yavaş yavaş tanıtmaya da başladık.

Özellikle tatil köyleri ve mevsimi kısa olan kar otellerinin ilgisini çekecek bir ürün olduğunu düşünüyorum. Kar yağan ama kar tutmayan yerlerde özellikle sevilecek bir ürün.

Bu ürünü şu anda dünyada üreten iki firma mevcut; bunlardan biri bizim distribütörü olduğumuz firma.

ABS Yapı Elemanlarının ürünlerini benzerlerinden ayıran özellikler nelerdir?

Öncelikle sektörün beğenisine çok basit ve çok işlevsel ürünler sunuyoruz. Bu anlamda imalat bakımından direk inşaatı yapan firmaya tasarruf sağlayan ürünler üretiyoruz. Tam bu noktada; ekonomik anlamda da bir farkımız olduğunu vurgulamalıyım.

Her bir ürünün kendine özgü faydaları bulunuyor. Örneğin, kör kalıplarda binayı hafifletiyor, inşaat süresini ciddi oranda kısaltıyoruz. Betonarme kolon ve perde kalıplarımızda ise; inşaat süresini hızlandırıyor, binayı yatay ve dikey taşımadan kurtarıyoruz.

Şöyle bir deneyimimizi de paylaşmak isterim. Geçtiğimiz dönem gerçekleştirilen bir otel projesinin de çözüm ortağı olduk. Söz konusu proje uygulamasının çok hızlı bitirilmesi gerekiyor ancak uygulamanın gerçekleştirildiği alan çok rüzgar aldığı için kule vinç kullanılamıyordu. Bu durumda şantiye süreci uzuyordu. Daha sonra bizim kalıplarımız ile çalışmaya başladılar çünkü ürünlerimizde kule vinç kullanımına gerek kalmadan elle yatay ve dikey taşıma yapılabiliyor. Böyle bir avantaj sağlayabiliyoruz.

Çevre ve sürdürülebilirlik algısına yönelik son yıllarda bilinç oluştuğunu söyleyebiliriz. Sizin bu anlamda uygulamaya yönelik ne gibi çözümleriniz bulunuyor?

Bildiğiniz üzere yeşil binalar ile ilgili en önde gelen sertifikalama sistemi LEED veya Bream… ABS Yapı Elemanları ürünlerinin kullanılması halinde yapıya ne kadar LEED ya da Bream puanı kazandırdığına dair bilgilendirmemiz mevcut. Dolayısıyla halihazırda yapılarda geri dönüştürülebilir malzeme kullanılması konusunda ‘yeşil’ bir firmayız. Ana üreticimizin de İtalya’daki Yeşil Konsül’den almış olduğu yeşil sertifikasyonlar mevcut.

Ürünlerimizde kullanılan plastik malzemeler öncelikle hurdadan elde edilmiş, geri dönüştürülebilir malzeme. Bir inşaat kalıbımızı defalarca kullandıktan sonra, yıprandığı, yüzeyinin aşındığı ve kırılmaya başladığı noktada bizim hurda plastikçilerimiz tarafından alınıyor ve ABS hurdası olarak kırılıyor, yıkanıyor, çeşitli proseslerden geçiyor ve tekrar imalata geri dönüyor ve kullanılıyor. Bu bağlamda ürünlerimizin son derece çevreci dostu olduklarını söyleyebilirim.

Yapı sektörü 2012 yılının son çeyreğine girdi. Firma olarak, 2012 senesi için yapı sektörünü ve firmanızın etkinliğini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Genellikle söylenilen 2012 senesinde yapı sektörünün çeşitli belirsizliklerden dolayı biraz yavaşladığı ve bu bağlamda bir daralma yaşanacağı… Bu durumun ABS Yapı Elemanları’na avantaj sağladığını düşünüyorum. Çünkü biz, büyük ve çok sayıda inşaat projesini gerçekleştiren firmaların ciddi anlamda maddi tasarruf sağlamasında aracı oluyoruz. Bu anlamda firmaların maliyetlerini kontrol etmek anlamında biraz daha dikkatli olacakları ön kabulüyle önümüzdeki dönemde inşaat firmalarının çözüm ortağı olmayı hedefliyoruz.

Kalıp sistemleri üzerine uzman bir firma olarak Türkiye’deki mevcut durumu değerlendirebilir misiniz?

Ürünlerimizin hepsi beton kalıpları, zemin stabilizasyon ürünleri, yeşil çim ve benzeri kalıpları kapsayan ‘plastik enjeksiyonlu kalıplar’. Bizim satışını yaptığımız ürünler, henüz sektör için yeni dolayısıyla insanlar tereddüt edebiliyor. Ama farklı ürün gruplarımız mevcut dolayısıyla bir alanda satış anlamında sorun yaşarsak diğer ürün grubumuzu ön plana çıkartıyoruz ve bu strateji ile gayet iyi ilerliyoruz. Bu anlamda kendi adımıza gelecekten çok ümitliyiz.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sektore-basit-ve-islevsel-urunler-sunuyoruz_102336.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!