Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

Essenora Gaziosmanpaşa'nın...

Deprem Sığınma Alanı için Davacı Oldular

Deprem Sığınma Alanına Otel,...

ÇATIDER: Olası Bir Depremde...

Türkiye İMSAD’dan ‘Deprem...

İzmir'de İnşaat Şirketlerinden...

Bandırma'da Deprem!

Alaska'da 8 Büyüklüğünde Deprem!

Deprem Toplanma Alanı Külliye Oluyor

Akdeniz'de Deprem

"Ağır Hasarlı Binaları Hemen Boşaltın"

Üç Konuttan İkisi Sigortasız

Uzmanlar Uyarıyor: Asıl Tehlike...

İstanbul için Korkutan Deprem Senaryosu

Deprem Ölümünde İlk 4'deyiz!

Boş Binada "Gerçek Deprem Etki Deneyi"

Bodrum'da Korkutan Deprem

Azeri Petrolü Türkiye'yi Depremden...

Olası İstanbul Depremi için...

Antalya Körfezi'nde Korkutan Deprem

8.2 ile Sallandı!

Depreme Değil Ranta Baktılar

Mülk Mahal İnsan: İstanbul’da...

Kentsel Dönüşüm 'Eğitim' Konusu Oluyor

Kentsel Dönüşümün ‘Bit Pazarı’...

"Anayasa Mahkemesi Kentsel...

Kentsel Dönüşüme Avrupalı İlgisi

Kentsel Dönüşümde 1 Milyar...

Esnafın ‘Kentsel Dönüşüm’ İsyanı

Kentsel Dönüşüme Yeni Düzenleme Geliyor!

Kentsel Dönüşüm için El Kitabı

“Kentsel Dönüşümde Özel Sektör...

Viyana'da Kentsel Dönüşümü...

Kentsel Dönüşüm 'Konut Hakkı'...

"Kentsel Dönüşüm Böyle Giderse...

Kentsel Dönüşüm Kongresine Karşı Forum

Okmeydanı'nda Kentsel Dönüşüm Endişesi!

Kentsel Dönüşümdeki Yıkımda Göçük!

Kentsel Dönüşümde Mahkeme Karmaşası

Parka Kentsel Dönüşüme Yargı "Dur" Dedi!

“Kentsel Dönüşüm İyi Gitmiyor”

Dönüşüm Deprem Öncelikli Değil, Ciro Öncelikli Yapılıyor!

İstanbul’da altı ilçeyi inceleyen Haluk Eyidoğan, dönüşümün deprem öncelikli değil, “ciro öncelikli” yapıldığını söyledi.

yapi.com.tr
Dönüşüm Deprem Öncelikli Değil, Ciro Öncelikli Yapılıyor!

Taraf Gazetesi'nden Güler Yılmaz'ın haberine göre, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) kentsel dönüşüm projesi için harekete geçti. İstanbul Milletvekili ve deprembilim (sismoloji) uzmanı Prof. Dr. Haluk Eyidoğan kentsel dönüşümde İstanbul’un Gaziosmanpaşa, Esenler, Sultangazi, Fikirtepe, Sarıyer, Beyoğlu, Zeytinburnu ilçelerinde inceleme yaptı. Eyidoğan hazırladığı raporu genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na sundu.

Beşte biri İstanbul'da

Eyidoğan’ın raporuna göre: Türkiye genelinde 121 yer riskli alan ilan edildi. İstanbul Türkiye genelindeki riskli alanın beşte biri ile ilk sırada geliyor. Haluk Eyidoğan, “İstanbul’da ‘ranta uyumlu’ alanlar riskli alan ilan edilmiş. Bugüne kadar İstanbul için ilan edilen 16 ilçenin içerisinde Avcılar, Adalar, Bakırköy, Büyükçekmece, Maltepe yok, ayrıca zemin açısından en az riskli olan bölgeler öncelikli riskli alan ilan edilmiş. Bu da İstanbul’da dönüşümün “ciro” öncelikli yapıldığını gösteriyor” dedi.

Haluk Eyidoğan, Bazı şahısların ve hatta belediye memurlarının kendi adlarına vatandaştan “genel vekaletname” yoluyla parsel topladığına şahit olduklarını da söyledi. CHP’li milletvekili Haluk Eyidoğan’ın hazırladığı 160 sayfalık rapora yansıyan kentsel dönüşüme ilişkin görüşler şöyle:

Tüm Türkiye’de 69.300 dönüm, İstanbul’da ise hemen hemen bunun beşte biri olan 11.500 dönüm riskli alan olarak açıklandı. Bu da gösteriyor ki en fazla inşaat faaliyeti dolayısıyla sektörel ciro İstanbul da olacaktır. Bugün İstanbul’daki kentsel dönüşüm girişimlerine baktığınızda Zeytinburnu, Fatih Sulukule, Kadıköy Fikirtepe, Esenler ve Gaziosmanpaşa, Okmeydanı’nda dönüşümden daha yüksek cirolu gayrimenkul geliştirme faaliyetleri gözlenmektedir.

En az riskli alanlar "öncelikli" ilan edildi

2003 de İstanbul Büyükşehir Belediyesi dört üniversitemizle İstanbul Deprem Master Planını ve 2011 de Japon OYO Firması Avrupa ve Anadolu Yakası Deprem Tehlikesi ve riski belirleme çalışmaları yapmıştır. Raporlarda riskli alanlar hiç saptanmamış gibi İstanbul’da “ranta uyumlu” alanlar “riskli alan” ilan edilmiştir. Bugüne kadar İstanbul için ilan edilen 16 ilçenin içerisinde Avcılar, Adalar, Bakırköy, Büyükçekmece, Maltepe yok. İki Çekmece gölü arasındaki heyelan ve sıvılaşma ise riskli alan ilan edilmemiştir.

Nedense “zemin” açısından en az ve az riskli alanı olan Gaziosmanpaşa’da 3,930,000 metrekare, Esenler’de 290,000 metrekare, Kadıköy Fikirtepe’de 1,340,000 metrekare, Beyoğlu Okmeydanı’nda 1,300,000 metrekare, Sultangazi’de 180,000 metrekare gibi çok büyük alanlar öncelikle riskli alan ilan edilmiştir.

3 bin bina yıkıldı, 5 bin bina boşaltıldı

Örneğin 3 bin binanın yıkıldığı, 5 bin binanın boşaltıldığı Fikirtepe halkı 2.5 yıldır bekliyor. Konuyla ilgili Bakanlığa bir soru önergesi verildi. Önergede, bölgede karar verilen yenileme/dönüşüm alanının hangi ölçüm, etüt ve kriterlere göre belirlendiği soruldu. Verilen cevapta seçilen alanın plansız gelişen bir yerleşim yeri olduğu, çarpık ve düzensiz bir yapılaşma oluştuğu ifade edilmiştir. Cevabın devamında bir itiraf vardır. Bakanlık itirafını; 2010 daki beceriksizliklerini “... yaşanabilir bir kent mekânı oluşturulmasına yönelik dönüşüm çalışmaları için birçok bina yıkılmıştır (İBB yıktı). Ancak, süreç içerisindeki belirsizlikler ile sürecin ilerlemeyişi sonucunda (beceriksizliklerinin itirafı): yıkılan bu binalar, terk edilen evleri ve boş sokakları beraberinde getirmiş olup, alanın sosyal yapısı tamamıyla bozulmuştur (kim yaptı?)” cümlesiyle ortaya koymuştur.

Deprem öncelikli değil

Deprem öncelikli bir dönüşüm değil “ciro” öncelikli bir dönüşüm yolda. Belediye, riskli alan ilanından sonra Tapu Müdürlüğüne yazı yazarak bu alanlardaki parsellerin tapu kütüklerine riskli alan içerisinde kaldığına dair şerh konulması talebinde bulunmuştur.

Riskli alan ilan edilen yerdeki vatandaşlara belediye tarafından elden dağıtılan, resmi olmayan çağrı belgeleri ile kimlik ve tapusuyla belediyenin bürosuna davet edilmektedir.

Memur parsel topluyor

Bu davetlerde vatandaşlara tapu tahsisi belgelerinden veya tapularından veya barınma haklarından feragat vb bir belge imzalatılıyor. Örneğin Gaziosmanpaşa Yenimahalle’de gecekondu alanında dolaşan belediye görevlileri hukuksal olmayan taahhütnameyi gecekondu sahiplerine imzalatmak istemişlerdir. Belgelere bakıldığında bazı şahısların ve hatta belediye memurlarının kendi adlarına vatandaşla “genel vekaletname” yoluyla parsel topladığına şahit oluyoruz.

Riskli alan nasıl ilan ediliyor?

 6306 sayılı yasadaki tanımlara göre bulunduğunuz alan herhangi bir afet tehlikesi içermese de, binanız risksiz de olsa riskli alan ilan edilen alan içerisine alınabilirsiniz. Herhangi bir afet tehlikesi yoksa yapının nasıl riskli alan ilan edileceği yasada açık değil.

http://www.yapi.com.tr/haberler/donusum-deprem-oncelikli-degil-ciro-oncelikli-yapiliyor_118524.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!