Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İstanbul’un "Dönüşüm Mağdurları" Birleşiyor

Evleri yıkılan Ataşehir Emek Evler Mahallesi halkı forumda bir araya geldi. İstanbul’un diğer mahallelerinde devam eden kentsel dönüşüm ve 2B mağduru halkla bir araya gelen Emekevler mahallesi halkı, 200 mahallede süren mücadeleyi tek platform etrafında birleştirmek istiyor.

yapi.com.tr
İstanbul’un "Dönüşüm Mağdurları" Birleşiyor

Mayıs’ta Yaşam Kooperatifinin çağrısı ile  önceki gün Emek Evler mahallesi girişinde bulunan parkta Okmeydan, 1 Mayıs mahallesi, Site ve Esenevler, Yeniköy Derbent, Adem Yavuz, Gülsuyu, Gülensu, Aydos, Başıbüyük mahallelerinden gelen 500’e yakın mahalle sakini bir araya geldi. Foruma Çağdaş Hukukçular Derneği, Barınma Hakkı Meclisi, Şehir Planlayıcıları ve mühendisler de katıldı.

Foruma Emek Evler mahallesinde evleri başına yıkılan 600 konutun hak sahipleri kadın ve çocuklarıyla katıldı.

Evrensel'den Haşim Demir'in haberine göre, forumda ilk sözü alan Şaban Kiraz, mahallenin 1979 yılında kurulduğunu ve ellerinde tapu tahsis belgelerinin olduğunu ifade ederek, “Şimdi utanmadan Ataşehir Belediyesi, ‘Buradaki arsalar bana ait’ diyor. Biz arsalara tedbir kararı koyuyoruz, fakat inşaat devam ediyor. Çok kirli ilişkiler var. Şimdi birleşme zamanı. İstanbul’da 200 mahalle olarak tek çatıda birleşmeliyiz” dedi.

Kaya Yavuz, çalışarak 1000 lira ücret aldığını ve evleri yıkıldıktan sonra da 600 liraya kiralık ev bulduğunu anlatı.

47 yıllık bir hayalinin yok edildiğini anlatarak sözlerine başlayan Alahattin Sözbir, “11 yaşında mahalleye geldim. Çocukluğum burada geçti, fakat bir sabah evimizi başımıza yıktılar. Sözbir, “Bizim geleceğimizi çalanlar, çocuklarımızın geleceğini çalanlardan hesap soralım. Emek Evler Platformu artık şart” dedi.

Konuşma ve önerilerin ardından alınan kararlar okunarak, forumların sürdürülmesi kararlaştırıldı.

‘Rayiç bedeller dört kat arttı"

Forumda Site ve Esenevler Dayanışma ve Güzelleştirme Derneği adına konuşan Orhan Sarıbal, dernekleşmenin yararlarını anlatarak, ortak hareket etmenin önemine vurgu yaptı.

Yeşilköy Derbent forumu adına konuşan Haluk Ağabeyoğlu, yoksuldan alıp zengine vermenin bir politika haline geldiğini, rayiç bedellerinin 4 kat arttırıldığını söyledi.

"Peşkeşin adı kentsel dönüşüm oldu"

Şehir Plancıları adına söz alan mühendis Gürkan Akgün, Gezi direnişi olmasaydı, bölgeye çoktan AVM yapılacağını ifade ederek, “Aynı biçimde Dikmenliler de mücadele etmeseydi, Dikmen de Melih Gökçek’in dediği olmuştu. Büyük arazi şirketleri rant alanları açıyor. Bu rant alanları için biz kurban seçiliyoruz. Peşkeşin adı, modern olarak kentsel dönüşüm oldu” dedi.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulun-donusum-magdurlari-birlesiyor_112596.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!