Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kuzey Ormanları için Yürüyüş Başladı

Kuzey Ormanları Savunması, köprü ve yol yapımı için kesilen yüz binlerce ağaç için yürüyor. Alper Atmaca ve Ali Yıldırım, 3. köprü projesi kapsamında yapılan orman katliamına dur demek için 4 gün 3 gece boyunca tam 100 kilometre yol yürüyecek.

yapi.com.tr
Kuzey Ormanları için Yürüyüş Başladı

Yürüyüş, bugün 3. Havalimanı için seçilen Tayakadın Köyü’nden başladı. Evrensel'den Sinem Uğurlu'nun haberine göre, Yıldırım ve Atmaca, 6 Ekim Pazar gününe kadar, 3. Köprü kesim güzergahı üzerinde İstanbul’un elde kalan son ormanları için yürüyerek, hem yol boyunca yapılan doğa katliamına tanıklık edecek, hem de şantiye çalışmalarını ve ağaç kesimlerini görüntüleyecek.

Ali Yıldırım ve Alper Atmaca’nın yürüyüşü 6 Ekim Pazar günü, fiili kesimin sürdüğü Çekmeköy Doğa Park’ta tamamlanacak ve diğer yaşam savunucularının burada yapacağı basın açıklamasıyla birleşecek.

Geri dönüşü olmayan bir doğa katliamı

Yürüyüşe katılan Alper Atmaca, yağan yağmura ve ayaza rağmen 4 gün boyunca yürümeyi ve çadırda kalmayı göze almasını tek bir kelimeyle açıklıyor: Öfke.

Atmaca, İstanbul’da kalmış son alanlardan birinin insanlara hizmet etmeyecek bir proje için kurban edilmesine öfkeli olduğunu söylüyor.  Geri dönüşü olmayan bir orman katliamı yaşandığını ifade eden Atmaca, “İktidarlar değişebilir, insanlar değişebilir, ama kesilen ağaçlar geri gelmeyecek. Bundan 10 yıl sonra ‘Hay Allah, biz yanlış yaptık’ denilse ne olacak? Bunun geri dönüşü yok ki! Ben çocuklarıma ‘Bakın buralar bir zamanlar ormandı’ demek istemiyorum. O yüzden bu katliamın durdurulmasını istiyoruz” diyor.

‘Hala bir şansımız var'

Bölgede, yol yapımı için yüz binlerce ağaç kesilse de, Atmaca bir şansın daha olduğu düşüncesinde. Eğer proje durdurulur ve ağaçlar kendi haline bırakılırsa, ormanın kendini yenileyebileceğini dile getiren Atmaca, “Orman ondan alınanı geri alacaktır” diye konuşuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kuzey-ormanlari-icin-yuruyus-basladi_112953.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!