Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Mimarlar Odası: "Saraçoğlu için Projemiz Var"

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi yöneticileri, Saraçoğlu Mahallesi’nde Mimarlar Odası’nın fikrinin alınmadığı, halkın ikna edilmediği hiçbir projenin hayata geçmeyeceğini söyledi.

yapi.com.tr
Mimarlar Odası: "Saraçoğlu için Projemiz Var"

Bakanlar Kurulu’nun kararı ile Ocak ayında riskli alan ilan edilen Cumhuriyet Döneminin ilk toplu Konutu olan Saraçoğlu Mahallesi’nin kamusal bir kullanıma dönüşmesi, korunması için Mimarlar Odası Ankara Şubesi mimarlar ve mimarlık öğrencilerine fikir proje yarışması açmış, yarışmaya katılan fikirler herkesin katılımına açık toplantılarda tartışılarak karar verilmişti. Saraçoğlu Mahallesi’ne yönelik projelerin hızlanması üzerine Mimarlar Odası devreye girdi. Konuyla ilgili açıklama yapan, Ankara Şube yöneticileri, Saraçoğlu Mahallesi’nde Mimarlar Odası’nın fikrinin katılmadığı, halkın ikna edilmediği hiçbir projenin hayata geçmeyeceğini söyledi.

Mimarlar Odası Cumhurbaşkanı’ndan randevu istedi

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı, Ali Hakkan Saraçoğlu Mahallesine yönelik yarışma yoluyla elde ettikleri projeleri olduğunu, Cumhuriyet döneminin ilk toplu konut örneği olan Saraçoğlu Mahallesinde, ticari kaygıya olanak sağlayan bir projenin hayat bulamayacağını ifade etti.

Hakkan “Saraçoğlu kent merkezi için nefesle alınacak bir alan, bu alanı kamusal kullanımla kente nefes aldıran bir alan dönüştürülebilir, ancak koruma esastır. Bir gecede riskli alan ilan edilen Saraçoğlu Mahallesi'nde bazı yapıların yıkılmamasının garantisi kimdedir? Ülkenin bilimsel kurullarını,  kamu yararına çalışan meslek odalarını devre dışı bırakarak, ödül alacak bir proje hayat geçirilemez, Bizim katılımla şeffaf olarak elde ettiğimiz, fikir projeleri var, hepsi de çok değerli. Bütün bu fikirleri alarak Cumhurbaşkanı'na sunmak istiyoruz. Cumhurbaşkanı'ndan randevu istedik” şeklinde konuştu

Saraçoğlu için Ulucanlar Cezaevi Süreç Modeli

Mimarlar Odası Ankara Şube Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi, Tezcan Karakuş Candan’da Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin kamuoyu yaratmak üzere açtığı fikir yarışmalarının çok değerli olduğunu, Ulucanlar Cezaevi’nin müze olma sürecine benzer bir sürecin yürütülmesi gerektiğini belirtti. Candan “Ulucanlar Cezaevine ilişkin, dönemin Adalet Bakanlığı Büyükşehir Belediyesi'nin, cezaevinin yıkılarak yerine ayakkabıcılar çarşısı yapılması  fikrine değil, bizim Cezaevi’nin korunarak  müze olması  fikrimize destek verdi ve yarışmada birinci olan proje eksiklikleri de olsa Ulucanlar’da hayata geçti. Şimdi mimarlar mimarlık öğrencileri Saraçoğlu Mahallesi içinde kent düşü kurdular ve 40 fikir yarıştı. Kamu yararını önceleyen bir Meslek Odasıyız hiçbir ticari çıkarımız yok, halkımız bizim nasıl mücadele ettiğimizi biliyor. Saraçoğlu Mahallesi'nde gerçekleşecek bir proje, kamusal bir alan olarak tasarlanmış Mimarlar Odası yarışmasıyla elde edilmiş projelerden başkası olamaz. İşbirliğine açığız, ancak riskli alan kararı kalkmadan, Saraçoğlu Mahallesi'ndeki bütün değerler risk altındadır. Saraçoğlu Ankara’nın kalbidir, bizim için orada yapılacak herşey hayatidir” dedi.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin Saraçoğlu Mahallesi için yarışmayla elde edilen projelerine jüri raporlarına http://saracoglu.mimarlarodasiankara.org/ adresinden ulaşabilirsiniz.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mimarlar-odasi-saracoglu-icin-projemiz-var_111768.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Knauf Alçı Sıvalar

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!