Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Mimarlar Odası Saraçoğlu için Umutlu

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün başkanlığında köşkte yapılan ve Kızılay Saraçoğlu Mahallesi'nin geleceğinin ele alındığı toplantı sonrası bir basın toplantısı düzenleyen TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Ali Hakkan ve Şube Genel Sekreteri Tezcan Karakuş Candan, süreçten umutlu oldukları mesajını verdiler.

yapi.com.tr
Mimarlar Odası Saraçoğlu için Umutlu

Cumhurbaşkanlığında gerçekleştirilen toplantının yanısıra Atatürk Orman Çiftliği ve ODTÜ Yolu konularındaki son gelişmelerin de aktarıldığı toplantıda, Oda'nın muhalefet ederken çözüm de önerdiği vurgulandı.

Saraçoğlu için bir yarışma düzenlediklerini ve sonuçlarının da kamuoyuyla paylaşıldığını, her türlü işbirliğine hazır olduklarını Cumhurbaşkanına ilettiklerini aktaran Şube Başkanı Ali Hakkan; Ankara Ticaret Odası (ATO), Mimarlar Odası ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan temsilcilerle oluşacak bir komisyonun önümüzdeki hafta bir araya gelerek, genel ilkeleri belirleyeceklerini söyledi. Hakkan, "Bu süreçte tarafların bir araya gelmesi olumlu; Cumhurbaşkanı, görev alanı olmadığı halde sorumluluk üstlendi, kendisine teşekkür ediyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Gül'ün projeler için heyecanlandığını dile getiren Tezcan Karakuş Candan da, Saraçoğlu Mahallesi'nin Ankara’ya kamusal alan olarak kazandırılması taleplerini ilettiklerini belirtti. Saraçoğlu Mahallesinin riskli alan ilan edilmesiyle ilgili süreçte, toplumda ve kendilerinde bir güven sorunu oluştuğunu aktardıklarını dile getiren Candan, "Cumhurbaşkanı, 'katılımcı bir model olmadan en güzel proje de uygulansa, başarısız olur' dedi ve Ulucanlar Cezaevi’nin müze olma sürecinin Saraçoğlu Mahallesi'nde de uygulanmasını önerdi ve protokol yapılması gerektiğini ifade etti" dedi. Cumhurbaşkanının, "Türkiye'de bir tane de düzgün iş yapılacağını herkes görsün, buna özen gösterin"  dediğinin altını çizen Candan, sürecin katılımla, kurumlar arası iletişimle çözülmesi durumunda Ankara ve Türkiye için önemli bir değer kazanılmış olacağını savundu. Mimarlar Odası'nın sadece muhalefet etmediğini, çözüm de ürettiğini anımsatan Candan, “Bu süreçte bütün birikimlerimizi Saraçoğlu Mahallesinin Ankaralılara ve Türkiyelilere nefes aldıracak bir alana dönüşmesi için paylaşacağız” dedi.

Devlet Mezarlığı tören yolunun kapatılması

Ankara kent gündemindeki diğer gelişmelere de değinilen toplantıda Hakkan, Atatürk Orman Çiftliği'nde inşa edilen başbakanlık hizmet binası nedeniyle Devlet Mezarlığı tören yolunun kapatılmasının planlanmasını da eleştirdi:

“Devlet Mezarlığı'nın da içinde bulunduğu Başbakanlık hizmet binasının bulunduğu alanda, sit derecesini düşürülerek bu alandaki protokol yolunun kapatılması düşünülmektedir. Devlet Mezarlığı, yarışma ile elde edilmiş önemli bir alandır. Ne yazık ki Başbakan buna tahammül edememiş ve kapatılmasını istemiştir. Ne demokrasi anlayışı, ne de bu ülkenin tarihi değerlerine sahip çıkma anlayışıyla bağdaşmayan bir yaklaşımdır. Bunu protesto ediyoruz”.

Atatürk Orman Çiftliğinin son durumunu 'içler acısı' olarak değerlendiren Candan da, şunları söyledi:

"Atatürk Orman Çiftliği, etap etap halka kapatılıyor ve Başbakanlık hizmet binası ile orada kuş uçurtulmayacak demiştik; şimdi bunlar gerçekleşiyor. Başbakanlık hizmet binasının bulunduğu alanın tarihi sit alanı olduğunu, ancak hizmet binasının bahçesi yapmak üzere tarihi sit derecesinin kaldırıldığını biliyoruz. Şimdi Başbakan, Atatürk Orman Çiftliği alanına başbakanlık konutu da yapıyor. Orası halka ait bir alan olmaktan çıkıp, Başbakanın çiftliği hainle geliyor. Bunu kabul etmemiz mümkün değil. Kamusal bir alan olarak kullanılması gereken bir alan, Başbakanın çiftliği haline geliyor ise buna karşı seslerimizi yükseltmemiz gerekiyor”.

Basın toplantısında ODTÜ yolu da tartışıldı. Hakkan, ODTÜ rektöründen randevu istediklerini, ODTÜ’de binlerce ağacın kesilmesine müsaade etmeyeceklerini dile getirdi. ODTÜ’den geçecek yolu 'plansızlığın planı' olarak niteleyen Candan da, "Bu yol plansız bir sürecin planlamasıdır. Kimse o kadar ağacın kesilerek yol yapılmasına, mahallerin duvarlarla birbirinden ayrılmasın müsaade etmez” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mimarlar-odasi-saracoglu-icin-umutlu_112068.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!