Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Mimarlar Saraçoğlu için Köşk'e Çıkıyor!

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin Saraçoğlu Mahallesi ile ilgili Cumhurbaşkanı'na randevu talebine köşkten olumlu yanıt geldi. Saraçoğlu mahallesi için mimarlar, kent düşleri proje fikir yarışmasında elde edilen projeleri Cumhurbaşkanı’na anlatacak.

yapi.com.tr
Mimarlar Saraçoğlu için Köşk'e Çıkıyor!

Saraçoğlu Mahallesi’nin riskli alan ilan edilmesinin ardından, Mimarlar itiraz ederek, Saraçoğlu’nda yapılacak her projenin katılımcı bir süreçle elde edilmesi gerektiğini söylemişti. Cumhurbaşkanı’ndan Saraçoğlu için randevu isteyen oda yöneticileri köşke davet edildi. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan, randevuyu olumlu bir gelişme olarak nitelendirirken, şunları söyledi: “Cumhurbaşkanı Saraçoğlu mahallesi için, Roma gibi, Prag gibi olabileceğinden bahsetmişti, bunun ardından Cumhurbaşkanı ile görüşme talebimizi ilettik. Cumhurbaşkanlığı’ndan hızlı bir şekilde yanıt geldi. Önümüzdeki hafta Cumhurbaşkanlığında Yönetim Kurulu olarak görüşme yapacağız projelerimizin geliştirilmesi ile ilgili düşüncelerimizi ve ürettiğimiz fikirleri, taleplerimizi ileteceğiz.” 

Saraçoğlu için Ulucanlar modeli

Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreter Üyesi Tezcan Karakuş Candan, “Saraçoğlu Mahallesi’nde meslek odaları ve halkın katılımı olmadan bir iş makinesi girerse orayı Ankara’nın gezisi olma potansiyeline dönüştürme hakkımız olduğunu daha önce ifade ettik. Saraçoğlu bizim için önemli. Kent merkezinde olması, Cumhuriyet döneminin mimari eseri olmasından kaynaklı  bizim için, kent için hayati bir mesele. Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak sadece muhalefet eden bir örgüt değiliz, fikir üreten, çözüm üreten bir örgütüz aynı zamanda.  En Güzel örneği ise Ulucanlar Cezaevi’dir. Büyükşehir Belediyesi Ulucanlar Cezaevi’nin yıkıp ayakkabıcılar çarşısı yapacaktı. Dönemin Adalet Bakanlığı’nın desteklemesi ile Ankara barosu ile süreci koordine ettik. Eksiklikleriyle beraber Ulucanlar Cezaevi bugün ayakkabıcılar çarşısı yerine müzeye dönüştü. Saraçoğlu ile ilgili de fikir yarışması açtık. Yarışmaya mimarlar ile mimarlık öğrencilerinden kamusal kullanımı yüksek bir noktada tutan fikirlerle karşımıza geldi. Sokak’ta yaptığımız Yönetim Kurulu toplantısında herkes fikrini Cumhurbaşkanı’na götürüyorsa biz de fikrimizi götürelim önerisi geldi. Cumhurbaşkanı’na yarışma ile elde edilmiş fikirlerimizin olduğunu, kamuoyunun ve halkın katılımını da sağlayacak bir proje sürecinde Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak var olduğumuzu ilettik. Cumhurbaşkanı’nın çok heyecanlandığını söyleyerek bize dönüş yaptılar. Ankara Ticaret Odası Başkanı uygun görürseniz toplantıda olacak dediler, bizim için hiçbir sakıncası yok. Ankara Ticaret Odası Başkanı zaten bizim üyemiz olduğunu ilettik.” şeklinde konuştu.

Candan, “ Halkın katılımı bizim için çok önemli, 3 Eylül 2013 saat 16.30’da Cumhurbaşkanlığı’nda Saraçoğlu zirvesi yapacağız. Ankara için olumlu bir fikir çıkar ve tüm bilgi birikimimizle katılımcı bir modelle, hep birlikte Saraçoğlu’nu kamusal bir alan olarak yaşatabiliriz diye umut ediyoruz” dedi.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/mimarlar-saracoglu-icin-koske-cikiyor_111880.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Knauf Alçı Sıvalar

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!