Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Resmi Karar Açıklandı; Azerbaycan Doğalgazı TAP ile Taşınacak

Şahdeniz Konsorsiyumu, üretilen doğalgazın Avrupa’ya taşınması için Trans Adriyatik Doğalgaz Boru Hattı (TAP) projesinin tercih edildiğini resmi olarak açıkladı. Yunanistan Başbakanı Samaras, "TAP'ın tercih edilmesi Yunanistan için bir güvenoyu" dedi. Nabucco tarafından ise, "Şah Deniz II kararı, Avrupa doğal gaz yoluna set çekti" açıklaması geldi

yapi.com.tr / AA
Resmi Karar Açıklandı; Azerbaycan Doğalgazı TAP ile Taşınacak

Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de, Şahdeniz Konsorsiyumu yetkilileri tarafından düzenlenen toplantıda, Şahdeniz 2 projesinde üretilecek doğalgazın Yunanistan, İtalya ve Güneydoğu Avrupa'daki müşterilere ulaştırılması için TAP projesinin seçildiği duyuruldu. Toplantıya, Azerbaycan Sanayi ve Enerji Bakanı Natig Aliyev, Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi (SOCAR) Başkanı Rövnak Abdullayev, British Petroleum (BP) şirketi Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan sorumlusu Gordon Birrell ve diğer yetkililer katıldı.

Avrupa'nın yeni doğalgaz tedarikçisi Azerbaycan

Toplantıda konsorsiyumun resmi kararının açıklayan British Petroleum (BP) şirketi Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan sorumlusu Gordon Birrell, seçim yaparken, ticari verimlilik, projenin gerçekleştirilme olanağı, teknik projelendirme, düzenleme, şeffaflık, güvenlik, verimli kullanma olanağı, genişlendirme olanağı ve toplumsal çıkarları göz önünde bulundurduklarını ve bu nedenle TAP projesi üzerinde karar aldıklarını kaydetti.

Projenin çok büyük stratejik önem taşıdığını vurgulayan Birrell, bunun sonucunda Azerbaycan'ın Avrupa'nın yeni doğalgaz tedarikçisine dönüşeceğini belirtti. İlk olarak yıllık 10 milyar metreküp Azerbaycan gazının Avrupa'ya ulaştırılacağını bildiren Birrell, proje ile ek doğalgaz altyapılarının oluşacağını, Azerbaycan'daki "Şafak-Asiman" yatakları ile Avrupa'ya yapılacak gaz ihracının artacağını ifade etti. Ortağı bulundukları Şahdeniz 2 konsorsiyumunun, boru hatları ile birlikte 40 milyar dolara mal olacağını söyleyen BP yetkilisi, yıllık 16 milyar metreküp doğalgazı pazara çıkaracaklarını kaydetti.

"TAP projesi, ticari verimlilik, güvenlik ve pazar açısından iyi bir seçim"

Azerbaycan Sanayi ve Enerji Bakanı Natig Aliyev ise TAP projesinin, ticari verimlilik, güvenlik ve pazar açısından iyi bir seçim olduğunu söyledi. Şahdeniz 2 projesinin gerçekleşmesi ile Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye ekonomisinin daha da kalkınacağını ve bu ülkelere ek sermayeler yatırılacağını belirten Aliyev, Türkiye'ye satılan doğalgaz miktarıyla ilgili bazı bilgilendirmelerde bulundu. Aliyev, “Türkiye bizden yıllık 6 milyar metreküp doğalgaz alıyor. Bu rakam ilerleyen tarihlerde 12 milyar metreküpe çıkarılacak. Bakü-Tiflis-Erzurum doğalgaz boru hattının nakil gücü 8 milyar metreküpten 24 milyar metreküpe çıkarılacak. Gelecekte Azerbaycan'ın toplam gaz ihraç potansiyeli 60 milyar metreküpe ulaşacak. Önümüzdeki 10 yılda Azerbaycan ekonomisine yapılacak yatırımlarda büyük ölçekte artım yaşanacak" dedi.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3
http://www.yapi.com.tr/haberler/resmi-karar-aciklandi-azerbaycan-dogalgazi-tap-ile-tasinacak_110283.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!