Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

2016 Böyle Geçti!

2016 yılı çevre ve kent haberleri açısından oldukça hareketli bir yıl oldu. Türkiye ekonomisi; 15 Temmuz darbe girişimi, terör olayları, bölgesel ve küresel gelişmelerin de etkisiyle zor bir yılı geride bıraktı. Ekonominin yaşadığı zorluklar inşaat sektöründe de kendini hissettirdi.

yapi.com.tr
2016 Böyle Geçti!

2016 yılı belleklerden hiç silinmeyen bir yıl olarak kalacak. 15 Temmuz darbe girişimi ve ardından yaşananlar, bütün sektörleri, kent ve çevre gündemini olumsuz yönde etkiledi.

2016, diğer yıllarda olduğu gibi çevre ve kente karşı suçların işlendiği ve bunlar ile mücadelelerin yaşandığı bir yıl oldu. 2015’in çevre ve kent gündeminin 2016’da da devam ettiğini gördük. Bu yıl da Cerattepe’yi, Haydarpaşa Garı’nı, Yeşil Yol Projesi’ni, Validebağ Korusu’nu, Yassıada ve Bozcaada’yı, İstiklal Caddesi’nin değişimi, kentsel dönüşümü ve SİT alanlarını tartıştığımız bir yılı yaşadık. 2016’da Kabataş Meydanı Martı Projesi, Üsküdar Meydanı projesi gibi İstanbul’un ünlü meydanlarına yönelik projeler gündemdeydi. Bu yıl da denize dolgu projeler, boğazdaki ekosistemi bozacağı yönündeki itiraz noktalarının odağındaydı. 15 Temmuz darbe girişimin ardından boşaltılan askeri alanların ne olacağı çok konuşuldu, tartışıldı. Sivil toplum örgütleri askeri alanların yeşil alan olarak kalması konusunda görüşlerini sıkça dile getirdi.

2016 yılı açılışlar yılı olarak da hatırlanabilir. Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Avrasya Tüneli, Osmangazi Köprüsü, Ilgaz Tüneli gibi önemli ulaşım projelerinin de açıldığı bir yıl oldu. Kentsel Dönüşüm ile ilgili yönetmelikteki değişiklik, doların yükselişi karşısında Türk Lirası’nı korumak için alınan önlemler yine 2016’nın yoğun gündemindeydi.

Bakırköy’de düzenlenemeyen referandum, Ayder Yaylası’nın kentsel dönüşüme açılması, Anıtkabir’e çocuk parkının yapılması, 2016’nın unutulmazları arasına girecek.

yapi.com.tr’nin haber arşivinden 2016’nın önemli kent ve çevre haberlerini derledik…

OCAK

Florya Ranta Açılıyor

Büyükşehir Belediyesi, Atatürk Deniz Köşkü koruma alanı içinde kalan Florya Plajı’nı da kapsayan kıyı şeridini turizme açtı. 273 bin metrekarelik sahile otel, AVM, sergi alanları ve otopark yapılabilecek…

İki Şehir Taşınıyor

Başbakan Davutoğlu, Hakkari ile Şırnak şehir merkezlerinin Yüksekova ve Cizre'ye kaydırılmasını planladıklarını açıkladı.

Mustafa Koç Hayatını Kaybetti

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç kalp krizi geçirdi. Acil olarak hastaneye kaldırılan Koç, hayatını kaybetti.

TBMM 'Külliye' Oldu

TBMM Genel Sekreterliği, yeni dönem çalışmaları için toplanan Meclis Başkanlık Divanı'na hazırladığı belgelerde 'TBMM yerleşkesi' yerine 'TBMM külliyesi' ifadesini kullandı. TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın göreve geldiğinden beri resmi yazışmalarda 'yerleşke' yerine 'külliye' kelimesine yer verdiği belirtildi.

Haliç’e Tüp Geçit Geliyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş’ın ‘Haliç-Unkapanı Karayolu Tüneli Geçiş Projesi’nde çalışmalar başladı.

ŞUBAT

İstanbul'un "Yasal" Miting Alanları Belli Oldu

İstanbul Valiliği İstanbul'da miting yapılacak alanları açıkladı.

Yassıada'da Ağaçların Hepsi Kesildi

İmara açılan Yassıada'da 2015'ten beri süren inşa faaliyetleri sonunda ağaç kalmadı.

Danıştay’dan Bağcılar Meydanı için Kritik Karar

Danıştay, Bağcılar meydanı ve çevresindeki 5 mahallenin bazı bölümleri için alınan ‘riskli alan kararı' ve imar planları için yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Türkiye'nin İlk "Sürücüsüz" Metrosu Geliyor

Yıl sonunda hizmete girmesi planlanan Üsküdar-Ümraniye-Sancaktepe-Çekmeköy hattı, Türkiye'nin ilk "sürücüsüz" metrosu olacak.

Bakanlıktan Fabrikalara Çevreyi 1 Yıl Kirletme İzni

Bakanlığın değiştirdiği yeni yönetmeliğe göre artık, ÇED raporundaki taahhüdü yerine getiremeyen bir fabrikaya 3 ay değil 1 yıl süre tanındı.

Narmanlı Han'da Yıkım Başladı

Mimari projesini Sinan Genim'in çizdiği tarihi Narmanlı Han'da restorasyondan sonra kafe ve restoranlar bulunacak.

Kadıköy’de Yüksek Bina Sınırlaması Getirildi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi meclis kararı ile İstanbul Kadıköy’de binalara 15 kat sınırı getirildi. Şantiye alanına dönen bölgede yeni yapılarda inşaat hakkı aynı kalacak ama yükseklik sınırlanacak. Müteahhitler ise kat sınırı nedeniyle Kadıköy’de 15 kat üstü eski yapıların yenilenemeyeceğini söylüyor.


MART

Emlakçılar için Yeni Dönem

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Emlak Danışmanlığı Yasası ile emlakçılığın yasal bir zemine oturtulmasının sektöre önemli bir kazanım sağlayacağını söyledi.

Üsküdar'da 'Dönüşüm'ün Önü Açıldı

Üsküdar nüfusunun yarısını barındıran 16 mahallesinde kentsel dönüşüm çalışmalarının başlamasının önünü açan 1/5000 ölçekli, Revizyon Nazım Planı, İBB Meclisi'nden geçti.

Madenlerde Sığınma Odası Artık Zorunlu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanan "Maden İş yerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılması Hakkında Yönetmelik" Resmi Gazete'nin yayımlandı.

NİSAN

'Torba Kanun' TBMM'den Geçti

Sur'un yeniden inşaası, 'Kanal İstanbul' gibi konularda düzenlemeler içeren "torba kanun" tasarısı TBMM'den geçti.

Türkiye İşçi Ölümlerinde Rekor Kırdı!

İşçi ölümleri 2015’te rekor kırdı. Türkiye genelinde 1750 işçi meydana gelen iş kazalarında hayatını kaybederken, bu kazalarda 52 çocuk can verdi.

Sultangazi için Danıştay Son Noktayı Koydu

İstanbul Cumhuriyet Mahallesi’nde kentsel dönüşüm planlarının önünü açan 'riskli alan' kararı Danıştay’a takıldı. Danıştay, Bakanlar Kurulu'nun aldığı kararı iptal etti.


İstanbul'a Bir "Çılgın Proje" Daha!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Kabataş ile Üsküdar arasında “Yaya Tüneli ile bir yürüyüş yolu” oluşturacaklarını açıkladı.


Torbadan Dönüşüm Çıktı

Torba kanun ile kentsel dönüşümde uygulamada ortaya çıkan ihtiyaçlar doğrultusunda üç önemli değişiklik yapıldı.

MAYIS

Haliç'e Tramvay Geliyor

Sahil şeridinden geçerek Eminönü ile Eyüp arasındaki ulaşımı kolaylaştıracak tramvay hattının yapımına başlanıyor.

Kabataş'a 'Martı' Formunda Transfer Merkezi

Haliç Metro Geçiş Köprüsü’nün de mimarı olan Hakan Kıran’ın tasarladığı, “Kabataş Martı Projesi” iyle ilgili plan değişikliği İBB Meclisi’nden oy çokluğuyla geçti.Atatürk'ün Tarihi Köşkünü Yıktılar!

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Atatürk’ün konut olarak kullandığı, Cumhuriyet’in simge mekanlarından Atatürk Orman Çiftliği’ndeki (AOÇ) Marmara Köşkü’nün yıkıldığını bildirdi.

Harbiye Açık Hava Tiyatrosu Yıkılacak

Kültür sanat etkinliklerinin önemli merkezlerinden Harbiye Açık Hava Tiyatrosu’nun yıkılıp yeniden inşa edileceği açıklandı.

Kale Grubu Kurucusu İbrahim Bodur Hayatını Kaybetti

İş dünyasının önemli isimlerinden, Kale Grubu kurucusu ve onursal başkanı Dr. İbrahim Bodur, hayatını kaybetti.

Samatya'daki Devlet Hastanesi Taşınıyor!

Taksim İlkyardım Hastanesi, Çapa ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nin taşınmasına yönelik tepkiler sürerken, Samatya Devlet Hastanesi’nin de Beylikdüzü’ne taşınacağı ortaya çıktı.

HAZİRAN

Fikirtepe’de Master Plan Onaylandı

Fikirtepe’de master plan onaylandı, 1.5 ay içinde altyapı çalışmaları başlıyor.

Müze ve Örenyerleri Kiraya Verilecek!

Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı 376 müze ve örenyeri gişelerinin kiraya verilmesi ihalesi yapılacak.

TEMMUZ

Osmangazi Köprüsü'nün Geçiş Ücreti Belli Oldu

Geçtiğimiz nisan ayında son tabliyesi konularak iki körfezin iki yakasını birleştiren Osmangazi Köprüsü hizmete girdi.Darbe Girişiminden Sonra Kızılay Meydanı'nın da Adı Değişiyor

1929’dan bu yana adı “Kızılay Meydanı” olan ve başkentin simgesi durumunda bulunan alanın adı, “15 Temmuz Kızılay Demokrasi Meydanı” ismiyle değişecek.

Danıştay, Cerattepe’de ÇED İptal Kararını Onadı

Cerattepe’de Cengiz Holding tarafından çıkarılmak istenen madenle ilgili hazırlanan ilk ÇED raporu hakkında verilen iptal kararı Danıştay tarafından onandı.

Polonezköy İmara Açılmayacak

İstanbul 9. İdare Mahkemesi, Polonezköy’ün yapılaşmasının önünü açacak imar planlarının oybirliği ile iptaline karar verdi.

AĞUSTOS

Askeri Okul Arazileri İmara mı Açılacak?

Resmi Gazete'de yayımlanan kanun hükmünde kararnamenin 104. maddesi ile kapatılan harp akademileri, askeri liseler, astsubay hazırlama okullarının nasıl kullanılacağı merak konusu oldu.

Osmangazi Köprüsü'nde Büyük Zarar

Vatandaş, Osmangazi Köprüsü'nden geçişi pahalı buldu. Devletin günlük 40 bin geçiş garantisi verdiği köprüyü kullananların sayısı 5-6 binlerde kaldığı belirtildi. 


Haliçport Projesi'nin ÇED Raporu Kabul Edildi

İstanbul Haliç Yat Limanları ve Kompleksi (3 Otel, 2 Yat Limanı, İskeleler) Entegre projesi kapsamında ÇED raporu kabul edildi.
Haydarpaşa, Tren Garı Olarak Hizmete Devam Edecek

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Haydarpaşa Garı’nın tren garı olarak hizmet vermeye devam edeceğini ifade etti.

Harem'e "İstanbul Eye" Yapılacak!

Üsküdar'daki Harem Otogarı'nın yerine yapılması planlanan dev dönme dolap yeni bir tartışma başlattı. 165 metrelik yapının 135 metrelik London Eye'ı geride bırakacak.

EYLÜL

Üsküdar Meydan Projesi için İlk Adım Atıldı

Üsküdar Meydan Projesi, Üsküdar Belediyesi eski hizmet binasının yıkılmasıyla start aldı.
Torba Yasa Resmi Gazete'de, 80. Madde Geçti

Ekoloji örgütlerinin eleştirdiği 80. maddenin de yer aldığı torba yasa Resmi Gazete'de yayımlandı.

Tarihi Tünel Trafiğe Açıldı

1970'li yıllardan bu yana trafiğe kapalı olan Beylerbeyi Sarayı Tüneli, yıllar sonra yaya ve araç trafiğine açıldı.

'Cerattepe' Davası Başladı

Artvin Cerattepe bölgesinde 38 hektar alandaki bakır ve açık ocak altın işletme projesi için hazırlanan "ÇED olumlu" raporunun iptali için açılan davanın karar duruşması başladı.

Torunlar’da Planlar İptal

Asansör kazasında 10 işçiye mezar olan Torunlar Center projesinin imar planlarının yürütmesi durduruldu.

TBMM'nin 'Ödüllü Binası' Yıkılıyor

Darbe girişimi sırasında ağır hasar gören "kültür varlığı" olarak tescilli TBMM yerleşkesindeki Behruz Çinici ve Can Çinici tarafından tasarlanan Ağahan ödüllü eski halkla ilişkiler binasının yıkımına başlandı.

Anıtkabir'e Çocuk Parkı!

Anıtkabir'e mozole yakınına yapılan plastik oyuncaklardan oluşan çocuk parkı, sert tepkilere neden oldu.Validebağ Korusu’nda İnşaat Girişimi Engellendi

Validebağ Korusu içinde Abdülaziz Av Köşkü’nün arka kısmında, eski ahırların olduğu bölgede inşaat firması “sosyal tesis” yapılacağı gerekçesiyle tekrar çalışmalara başlama girişiminde bulundu, inşaatı Validebağ Gönüllüleri engelledi.

EKİM

Üsküdar'da Tartışmalı 'Dönüşüm'

Üsküdar’ın nüfusunun yarısını barındıran 16 mahallesinde kentsel dönüşüm çalışmalarının başlamasının önünü açan 1/5000 ölçekli ‘Üsküdar Geri Görünüm ve Etkilenme Bölgeleri Koruma Amaçlı Revizyon Nazım imar planı’ İstanbul Büyükşehir Belediye(İBB) Meclisi’nde oy çokluğu ile kabul edildi.

İstanbul'da Boşaltılan Kışla 'Şehir Parkı' Oluyor

İstanbul Esenler'de 47. Motorlu Piyade Alay Komutanlığı'nın bulunduğu 170 dönüm kışla (Metris Kışlası) , 15 Temmuz Şehitler Parkı olacak.

Cerattepe Davasında Cengiz'in Lehine Karar Çıktı

Artvin Cerattepe'de altın madeni işletmesinin açılması hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ‘ÇED olumlu’ kararına karşı direnişe geçen Artvinlilerin Rize İdare Mahkemesi’nde açtığı yürütmeyi durdurma davasında karar verildi.

Devlette Gizli İhale Dönemi

Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı, Kamu İhale Yasası’na tabi olmadan ihale yapabilecek. Hangi ihalenin gizli olacağına bakanlık karar verecek.

Anıtkabir’e Şimdi de Halı Saha

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, tepki çeken ve kaldırılan çocuk parkının ardından Anıtkabir yerleşkesi içine halı saha yapıldığını bildirdi.

Yeşil Yol İnşaatı Yeniden Başladı

Karadeniz bölgesinde Samsun, Bayburt, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Rize, Trabzon, Artvin’i içine alan sekiz ilin yaylaları turizmi geliştirme kapsamında 2 bin 600 kilometrelik yolla birbirine bağlayacak “Yeşil Yol” projesinde inşaat çalışmaları yeniden başladı.

'AKM'nin Yerine Opera Binası Yapacağız'

Bakan Avcı, İstanbul'daki Atatürk Kültür Merkezi yerine opera binası yapılacağını söyledi.Riskli Yapılara Yeni Düzenleme

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca "Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun"un uygulama yönetmeliğindeki değişiklikler Resmi Gazete'de yayımlandı.

Kuruldan Roma Parkı Kararı: Arkeolojik Kazı Yapılacak

Beyoğlu Belediyesi, Cihangir'deki Roma Parkı'nın üst bölümüne 'sosyal tesis' inşa etme projesinin tepkilere rağmen gerçekleştirileceğini duyururken, Koruma Bölge Kurulu’nun alanda arkeolojik kazı yapılması yönünde karar aldığı belirtildi.

Belgrad’a ‘Nostaljik Hat’ Tehdidi

Belgrad Ormanı içinden geçen Dekovil hattı yeniden canlandırılmak isteniyor. Kuzey Ormanları Savunması ve Şehir Plancıları Odası ormana zarar geleceğini belirtiyor.

KASIM

Kentsel Dönüşümde Yönetmelik Değişti

6306 sayılı kentsel dönüşüm yasanın uygulama yönetmeliği değişti.

AKM Yıkılacak

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, İstanbul Taksim’deki AKM binasının yıkılarak yerine içinde büyük bir opera salonunun da yer alacağı yeni bir binanın yapılacağını açıkladı.

Devlet Fikirtepe'ye Ortak Oluyor!

Fikirtepe’de yılan hikayesine dönen kentsel dönüşüm sürecine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı dahil oldu. Bakanlık finansal zorluk çeken şirketlere ortak olarak işleri hızlandıracak. İlk görüşme ise ‘Fikirtepe İnatçısı’ ile bilinen ada üzerinde olacak.

Kuleli'nin Akıbeti Belli Oldu

15 Temmuz darbe girişiminden sonra kurulan ve Harp Okullarının bağlandığı Milli Savunma Üniversitesi'nin rektörlüğü, kapatılan Kuleli Askeri Lisesi binası olacak. Harp Okulları, 2017 Şubat'ta yeniden eğitime açılacak.Paris İklim Anlaşması Yürürlüğe Girdi

Geçen sene Türkiye de dahil 200'e yakın ülke tarafından imzalanan ve sera gazı salınımlarını azaltmayı hedefleyen Paris Anlaşması resmen yürürlüğe girdi.

Bakırköy’deki Referanduma İzin Çıkmadı

Bakırköy’de yapılması planlanan Mega Yat Projesi için Pazar günü Özgürlük Meydanı’nda sandık kurarak referandum yapacağını açıklayan Bakırköy Belediyesi’ne, Kaymakamlıktan onay çıkmadı.

Kadıköy Belediyesi'ne 130 Milyon Lira Ceza!

Taşyapı'nın açtığı tazminat davasında, Kadıköy Belediyesi’ne 130 milyonluk ceza çıktı.

Bozcaada'nın En Bakir Koyu İhaleyle Talana Açılıyor

Bozcaada’nın en büyük ve bakir koylarından olan Sulubahçe Koyu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Müdürlüğü tarafından ihaleye çıkarılıyor.

Kadıköy’ün de Siluetini Değiştirecekler

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından hazırlanan 1/5000 ölçekli Nazım İmar Plan tadilatıyla birlikte, Kadıköy Bostancı Sahili ranta açılıyor. 

Ayder Yaylası’nda “Kentsel Dönüşüm” Uygulanacak

Rize’de 5 ayrı koruma kararına rağmen kaçak yapıların yükseldiği Ayder Yaylası’nda TOKİ tarafından Kentsel Dönüşüm projesi uygulanacak.

Bostancı’ya 92 Bin m²’lik Dolgu Alan

İstanbul Kadıköy’deki Bostancı sahili yeniden planlanıyor. Sahile 92 bin metrekarelik ek dolgu yapılarak yeşil alan 225 bin metrekareye çıkarılacak. 

Çevre Bakanlığı'ndan Sit Alanlarına Sil Baştan Düzenleme

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Türkiye genelinde 2.5 milyon hektar sit alanı gözden geçirildi

Kamu İhalelerinde Türk Lirası Zorunluluğu

Kamu kurum ve kuruluşları, mal ve hizmet alımları ile yapım işleri ihalelerinde, yabancı para birimi yerine Türk lirası üzerinden teklif alıp sözleşme yapacak.

ARALIK

Yangın Faciasında Ön Rapor Açıklandı

Yurt yangını ile ilgili hazırlanan bilirkişi ön raporu, yaşamını yitirenlerin, yangın merdiveni kapısının kolu olmadığı için dışarıya çıkamadıklarını ortaya çıkardı.

30 Yeni Büyükşehir Geliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Yeni bir düzenleme yapacağız. Büyükşehir olmak için aranan nüfus rakamı düşürülecek. Büyükşehir sayısı 50-60'ı bulabilir. Büyükşehir merkez belediyeler güçlendirilecek'' dedi.

Tarihi Yarımada’ya Yeni Düzenleme!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Tarihi Yarımada’da yakın bir gelecekte sadece elektrikli araçlar olacak, diğer araçlar giremeyecek” dedi.

Yassıada Dikleşti!

‘Demokrasi ve Özgürlük Adası’ olması için yapılaşmaya açılan Yassıada’nın dört bir yanında binalar hızla yükseliyor.Çevre ve Şehircilik'ten Korunan Alanlara Yeni Düzenleme!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca Koruma Amaçlı İmar Planı bulunan alanlar, kıyı yapıları, tescilli ağaçlara yönelik planlama süreçlerinde yeni düzenlemeye gidildi.

Çamlıca'daki TV Kuleleri Yıkılacak!

İBB Kültür AŞ Genel Müdürü Kütük, "Çamlıca'daki televizyon kuleleri yıkılacak. Ulaştırma Bakanlığı tarafından 360 küsur metrelik bir kule yapılıyor. 6 aya kadar bitirip teslim edecekler" dedi.

Yeni Yapılan Köprüler Pahalı Geldi

İstanbul Emniyeti, bünyesindeki araçlara Yavuz Sultan Selim ve Osmangazi köprülerinden geçişi yasakladı.

Kamuya ‘TL Hesap’ Talimatı

Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğe göre genel bütçe kapsamındaki kamu idareleri, kendi bütçeleri veya tasarrufları altında bulunan her türlü mali kaynaklarını Merkez Bankası (TCMB) veya muhabiri olan bankada açılacak TL cinsi vadesiz hesaplarda tutmakla yükümlü olacak.

İnşaat Sektöründe Yeni Düzenleme Heyecan Yarattı

Başbakan Yıldırım’ın açıkladığı KDV müjdesi inşaat sektöründe heyecan yarattı. Yaklaşık 1.5 milyar liralık KDV iadesi beklediklerini söyleyen sektör temsilcileri, “Bu düzenleme inşaatı uçurur” dedi.

Türkiye Ekonomisi, 2009 Krizinin Ardından İlk Kez Küçüldü!

Türkiye 2016'nın üçüncü çeyreğinde yüzde 1.8 küçüldü.

"Milli Geliri Hesaplama Şekli Değişti, Zenginleşmişiz Gibi Olacağız"

Milliyet gazetesi yazarı Güngör Uras, Türkiye İstatistik Kurumu'nca açıklanan Milli Gelirin (GSYH) hesaplanma şeklinin değiştiğini belirterek "Milli geliri hesaplama şekli değişti, zengileşmiş gibi olacağız" dedi.

Bir Dolgu da Beykoz'a

Üsküdar sahilinde İstanbul Büyükşehir belediyesi tarafından alınan “dolgu” kararının ardından bir “dolgu” projesi de Beykoz’da ortaya çıktı.

Türkiye'nin İlk Denize Dolgu Stadı Açıldı

Trabzonspor'un maçlarını oynayacağı, Türkiye'de deniz yüzeyi doldurularak inşa edilen ilk spor tesisi olan Akyazı Spor Kompleksi, teknik bakımdan da UEFA kriterlerinin üzerinde özellikler taşıyor.

Bu Yıl 156 Köprü ve Viyadük Açıldı

Karayolları Genel Müdürlüğünce bu yıl 44,3 kilometre uzunluğunda 156 köprü ve viyadük trafiğe açıldı.

Avrasya Tüneli Açıldı!

İstanbul'da Anadolu ve Avrupa Yakası'nı 5. kez birleştiren Avrasya Tüneli'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere çok sayıda yabancı konuğun katılımıyla resmi açılış töreni gerçekleşti.Kentsel Dönüşüme 'Kamu Arazisi' Formülü!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki, "Kentsel dönüşümde yapılması gerekenler, kamu arazilerinin bu işlere tahsis edilmesi, rezerv alan olarak kullanılması." dedi.

Tarihi Yarımada İçin Önemli Karar!

Tarihi yarımadada bina tadilatları ve yenileme çalışmalarının büyük bir bölümü, artık Koruma Kurulu onayına gitmeyecek.

Ilgaz Tüneli Açıldı

Kış aylarında sürücülerin zor anlar yaşamasına neden olan Ilgaz Dağı'na inşa edilen "Ilgaz 15 Temmuz İstiklal Tüneli" hizmete açıldı.

Üsküdar'a Üç Kazık

Üsküdar’a dolgu projesine bakanlıktan jet onay çıktı Projenin ayrıntılarına göre sahilin üç bölümü doldurulacak.

Başkomutanlık Milli Parkı Küçülüyor!

Afyon, Kütahya ve Uşak sınırları içinde kalan Başkomutanlık Milli Parkı, içinde yer alan 6 yerleşim merkezinin sınır dışına çıkarılmasıyla küçüldü.

Harbiye Açıkhava Tiyatrosu Yıkılmayacak!

Yıkılacağı iddia edilen Harbiye Açıkhava Tiyatrosu’nu yenileme projesi için hazırlıklar başladı. Projenin mimarı Tuncer Çakmaklı, açıkhava tiyatrosunun kesinlikle yıkılmayacağını, üzerine açılır-kapanır tavan yapılacağını söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/2016-boyle-gecti_153604.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!