Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Enerji Kimlik Belgesi: Binalarda Enerji performansı ve Enerji Kimlik Belgesi Hakkında
Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü Enerji Verimliliği Daire Başkanı Murat Bayram kanunun, yazılımın ve EKB alınması konusunda yetkili olarak genel işleyişe ilişkin açıklamalarına öncelikle BEP_HY (Binalarda Enerji Performansı Hesaplama Yöntemi) ve BEP_TR yazılımları hakkında bilgi vererek başladı.

Bayram, BEP_HY’nin bir binanın enerji performansını etkileyen ısıtma, soğutma, aydınlatma, havalandırma ve sıcak su sistemlerinin değerlendirilerek referans bina ile mukayese edilmesi ile enerji performansı ve CO2 salım sınıflarının belirlenmesini amaçladığını ifade etti. BEP_TR’nin ise bu hesaplama yönteminin kullanıldığı internet üzerinden çalışan bir program olduğunu belirten Bayram, internet üzerinden kullanıcı adı ve şifresi aracılığıyla eğitim alan uzmanların kullandıkları bir sistem olduğunu vurgulayarak uzmanların, yalnızca kendi yarattıkları projeleri ve EKB’leri görebildiklerini aktardı.

EKB verilmesi sürecinde, yılbaşından bu yana geçen yaklaşık 3 aylık süreçte uygulamada gelinen noktada; belediyeler tarafından onaylanan, onay bekleyen ve belediyeye gönderilmeye hazır hale gelen EKB sayısı günlük değişmekle birlikte 430 dolayında olduğunu anlattı.

Konuşmasının ilerleyen bölümlerinde EKB verilmesi sürecinde ortaya çıkan aksaklıklardan, bu sorunları çözüme kavuşturmak için Bakanlık tarafınca geliştirilen yöntemlerden bahseden Bayram ile yapılan röportajın tamamına ulaşmak için Yapı Dergisi 353. sayısının Yapıda Ekoloji 2011 Eki incelenebilir.


http://www.yapi.com.tr/haberler/enerji-kimlik-belgesi-binalarda-enerji-performansi-ve-enerji-kimlik-belgesi-hakkinda_96589.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!