Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Enerji Kimlik Belgesi: EKB ve Yeşil Bina Sertifikaları
Altensis İnşaat Enerji ve BES Enerji firmalarından Berkay Somalı ile Emre Ilıcalı, mevcut yapılar için EKB alınması ve Yeşil Bina Sertifikasyonları-EKB ilişkisi konusunda değindiler. Bu anlamda EVD (Enerji Verimliliği Danışmanlığı) firması olduklarını, dolayısıyla da var olan binalara enerji belgesi verdiklerini ifade eden Ilıcalı, yeni binalara ise proje müelliflerinin belge verdiğini açıkladı. EDV firmalarının yetkili kişileri olarak Ankara’da eğitim aldıklarını aktaran Ilıcalı, BEP_TR’nin ciddi bir çalışma sonucu ortaya çıkarılan bir yazılım olduğunu fakat henüz çok yeni olduğu için kullanım sırasında bazı sorunlarla karşılaşıldığını, bunun da doğal olduğunu ifade etti.

Röportaj kapsamında BEP_TR’nin gelecek dönemlerde revizyon önerisi yapmasını, binaların notlarını yükseltmeye teşvik edecek yaptırım ve öneriler getirilmesi amaçlandığını aktaran Ilıcalı, "Yurtdışındaki sistemde bir firma danışmanlığında çeşitli teşviklerden de yararlanarak enerji verimliliğinizi artırıyorsunuz ve bu firmalar da sizin buradan elde ettiğiniz kazanç üzerinden ücret alıyor" açıklamasında bulundu. Bu konuda iki türlü finansman bulma yöntemi olduğunu söyleyen Somalı ise; bunlardan birinin firmalar aracılığı ile finansman bulmak, ikincisinin ise performansa bağlı bir kontrat (performance contract) imzalamak şeklinde olduğunu aktardı. Firmaların elde edilen bu verimlilikten pay aldıklarını ifade eden Somalı, "Örneğin ilk yatırım maliyetinizi de bu firma aracılığı ile karşılıyorsunuz, bir finans kurumu ile anlaşmalı olan bu firmalarla çalıştığınız zaman cebinizden hiç para çıkmayabiliyor. Türkiye’de de buna yönelik çalışmalar var" dedi.

Röportajın devamında 'referans bina' kavramına BEP_TR’nin uygulama sorunlarına, BREEAM sertifikasına sahip Toyota Plaza ve LEED sertifikasına sahip Levent Ofis binalarına da değinen Ilıcalı ve Somalı ile yapılan röportajın tamamına ulaşmak için Yapı Dergisi 353. sayısının Yapıda Ekoloji 2011 Eki incelenebilir.


http://www.yapi.com.tr/haberler/enerji-kimlik-belgesi-ekb-ve-yesil-bina-sertifikalari_96591.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!