Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

TWA AŞ Genel Müdürlük Binası
Kansas Missouri’deki, TWA Anonim Şirketi Baş Müdürlüğü Binası, bir tarihi koruma ve sürdürülebilir tasarım tanıtımı projesi. Ekip, sınırlı yatırım sermayesiyle en olası yollarla yenilikçi, çevresel bilince sahip iş çıkarmaya çalışırken katı devlet kuralları ve federal koruma rehberince belirlenmiş tasarım kararları ile de mücadele vermiş.

1956 yılında inşa edilmesinden bu yana binayı, çatısının kusursuz düz yüzey yapısının su geçirmez ve estetik özellikleri süslüyor. 91 cm yıllık yağış oranının olduğu bir iklimde düz çatılar iç drenaj sistemleri ile belki de en pratik tasarım çözümü değiller. Yine de tarihsel modernist mimarinin karakteristik bir örneği olarak binanın profiline çok fazla müdahale etme şansı yok. Ayrıca binanın 4. katının en iyi görüş açısı içinde kuzey ve doğu yönünde buharlaşana ya da bina içine sızana kadar görülen küçük bir gölcük oluşuyor. Siyah yüzey de yaz aylarında ısı artışı yaratıyor.

Çatı kullanımları yerli ve geçici kuşlara, böceklere, göçmen kelebeklerden de özellikle Monarch kelebeğine doğal ortam sunuyor. Artı, bitişik bina oluşumları arasında gelişmiş kentsel peyzaj görünümü de sağlanıyor.

Tasarım sürecinin başlangıcında, geliştirici ve mimar bu projenin esas bileşeni olarak bitkilendirilmiş bir çatıyı kurgulamışlar.

Orjinal binanın mimari mirasına saygı duyulsa da güzellik ve rahatlık için yeni bir imkanlar bütünü olarak açılan TWA AŞ Genel Müdürlük Binası’nın yeşil çatısı, geniş endüstriyel/ticari yeşil çatıların inanılmaz bir potansiyeli barındırdıklarını gösteriyor.


http://www.yapi.com.tr/haberler/twa-as-genel-mudurluk-binasi_96003.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!