Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Vancouver Akvaryumu
Vancouver Akvaryumu’ndaki canlı duvar, yerli uçurum ekolojisini kopyalayarak ziyaretçilere yeşil duvarın faydalarını anlatmak üzere tasarlanmış. Proje bütünüyle ekoloji, yerli bitki türleri, sıcak su yönetim stratejileri, yeşil çatılar ve sürdürülebilir bir peyzajla neler başarabileceğini ortaya koyuyor.

Yeşil duvar, müşterilerin ilgi alanına uygun eğlenceli bir mekan yaratarak karışık sokaklar ve yan yana otoparkların yakınında tercih edilecek bir şeylerin yaratılması fikriyle ortaya çıkmış. Yeşil duvar, bu çevreye yönelik duyulan endişe ve şüpheciliğe karşın binalar ve ekoloji biraradalığını örneklemek için iyi bir fırsat olarak görülmüş.

Tasarım aşamasında, farklı birçok zorluklar ortaya çıkmış. Geleneksel yeşil duvar teknolojileri bu alan için çok zayıf kalmış. Sabit sulama sistemi ve sınırlı kök gelişimi kış ikliminde ilgi görecek bitki türleri seçimine sınırlamalar getirmiş.

Proje öncesinde on beş bitki türü yeşil evin şartlarında test edilmişler. Performans ve özellikleri temel alınarak sekiz tür bitki seçilmiş. Tüm bitkiler yerli ve kış şartlarında donmuş buzları eritmeye yetecek kadar dayanıklılıktaydı. %100 yüzeyde toplanmış yağmur suyu kullanımı ve yavaş damlama teknolojisi su ihtiyacını yaklaşık %50 oranında azaltmış. Bitkilerin su ve gübre ihtiyacı panel başına iki otomatik damlama sulama sistemi ile temin ediliyor. Bu proje de LEED Altın Sertifikası’nı almaya hak kazanan projelerden bir tanesi olmuş.


http://www.yapi.com.tr/haberler/vancouver-akvaryumu_96001.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!