Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Camın Omuzlarında Büyük Bir Sorumluluk Var"

Bina kaynaklı ısı kayıplarının yüzde 30'unun pencerelerden gerçekleştiğine dikkat çeken ve pencerelerde de yüzde 85 oranlarında cam kullanıldığına işaret eden Trakya Cam Pazarlama Grup Müdürü Ebru Şapoğlu, "Demek ki camın omuzlarında çok büyük bir sorumluluk var" dedi

yapi.com.tr

Küresel ısınma ile birlikte çevre bilinci ve enerji tasarrufunun dünyanın öncelikli konuları arasına girdiğine işaret eden Trakya Cam Pazarlama Grup Müdürü Ebru Şapoğlu, "Isı kaybının yüzde 30'u binalardan kaynaklanıyor. Enerjisinin yüzde 70 - 75'ini dışardan tedarik eden Türkiye için enerji tasarrufu çok önemli" diye konuştu. Bina kaynaklı ısı kayıplarının yüzde 30'unun da pencerelerden gerçekleştiğini ve pencerelerde de yüzde 85 oranlarında cam kullanıldığını vurgulayan Şapoğlu, malzeme olarak camın omuzlarındaki büyük sorumluluğun altını çizdi.

38. Yapı Fuarı - Turkeybuild İstanbul'da Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) Genel Müdürü Tolga Türkanık'a açıklamalarda bulunan Şapoğlu, ürün olarak camdaki yenilikler, inovasyon çalışmaları hakkında bilgi verdi. Isı kayıplarını engellemede standart çift camlara göre yüzde 50 daha iyi performans gösteren Low-E kaplamalı camları örnek veren Şapoğlu, "Türkiye'de yaklaşık 20 milyon konut stoğu olduğu kabul ediliyor. Ülkemizdeki konut stoğunun camlarının kaplamalı çift camlarla değiştirilmesi durumunda her yıl 2,5 milyar dolarlık tasarruf yapmak mümkün" dedi. Güvenli yapılar konusuna da sadece taşıyıcı sistemlere odaklanmanın ötesinde, üretiminden kullanım ömrünün sonuna kadar daha bütünsel bakmak gerektiğini kaydeden Şapoğlu; kırılgan ve limitli bir malzeme olarak kabul edilen camda ikincil işlemlerle tam bir emniyet ve güvenlik sağlanabildiğini belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/camin-omuzlarinda-buyuk-bir-sorumluluk-var_133516.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Sikalastic®-835 I

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!