Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Uzakdoğu'yu Rakip Kabul Etmeyen Kalmaksan, Sürekli Gelişimi Hedefliyor
1983’ten beri kaldırma makineleri ve asma iskelelerin üretimini gerçekleştiren Kalmaksan, 33. Uluslararası Yapı Fuarı İstanbul’da yeni geliştirilen asma iskele sistemini tanıttı.  

Kalmaksan Genel Müdürü Aziz Akbulut, inşaatlarda cephe boyama, sıva, mantolama ve cam temizliği gibi konularda kullanılan ve tamamen kendi tasarımları olan ‘İşfor’ adlı asma iskelenin manuel ve elektrikli modelleri bulunduğunu söyledi. Akbulut, 7 yıldır piyasada olan manuel modeli son 2 yıldır elektrikli olarak da satışa sunduklarını söyledi ve üretimlerine ilişkin şu bilgileri verdi:  

 

“Şu anda, TOKİ ve KİPTAŞ gibi büyük kuruluşlarda çok sayıda makinemiz kullanılıyor. Aynı zamanda özel sektöre de hitap ediyoruz. Türkiye’nin büyük bir bölümünde bizim üretimimiz olan makinelerin kullanıldığını söyleyebilirim. Ankara’da bölge bayimiz, Samsun Bafra’da fabrikamız, İstanbul Karaköy’de ve Sanayi Sitesi’nde satış mağazalarımız var. Türkiye çapında ise yaklaşık 350 bayimiz bulunuyor.”

 

Uzakdoğu’yu kendilerine rakip olarak görmediklerini söyleyen Akbulut, hedeflerinin yerli üretimi sürekli geliştirmek ve sonrasında yurtdışına açılmak olduğunu belirtiyor:

 

“Rakiplerimiz yok değil. Özellikle Avrupa’dan ve Uzakdoğu’dan gelen mamuller var. Ancak Uzakdoğu’yu kendimize rakip olarak görmüyoruz. Piyasayı tamamen ucuz mallarla kaplamak istiyorlar. Asıl rekabet Avrupa ile. Almanya, Fransa, Hollanda ve ABD’deki teknolojileri takip ediyoruz. Bunu yaparken de onları kesinlikle taklit etmiyor, yalnızca teknolojilerinden istifade ediyoruz. Yerli üretim olarak sürekli kendimizi geliştirmeyi hedef aldık.

Mamullerimizi ve Türkiye’deki konumumuzu gördükten sonra, yurtdışındaki firmalardan işbirliği teklifinde bulunanlar oluyor. Buna henüz çok sıcak bakmıyoruz çünkü öncesinde kendimizi sermaye ve üretim açısından daha çok geliştirmek istiyoruz.

 

Bu kapsamda kendi bünyemizde Ar-Ge çalışmaları yürütmekteyiz. Yurtdışından da bize hem Ar-Ge hem sermaye açısından yardımcı olmak isteyenler var. Bunları da yakın zamanda değerlendireceğiz.”

 

Akbulut son olarak ana üretim alanlarından kaldırma makinelerine ilişkin çalışmalarını aktarıyor:

 

“Sadece asma iskele yapmıyoruz, aynı zamanda kaldırma makineleri imalatçısıyız. Türkiye’de 500 kg’dan 10 tona kadar mekanik sistemli makine üreten tek firmayız. Öte yandan elektrikli vinçler de üretiyoruz. En son, tek donanım ve çift donanım olarak 1 ve 2 tonluk elektrikli vinçlerimizi geliştirdik. Şu an deneme aşamasında olan ürünümüzü Yapı Fuarı İstanbul’da sergiliyoruz. Kısa zamanda cazip fiyatlarla piyasaya süreceğiz. Piyasayı Uzakdoğu mallarına kaptırmamak adına, rekabet için bu yolu seçtik. Tamamen yerli üretim olan vincimiz, hem Avrupa standartlarında hem de hesaplı.

 

 

Yapı Fuarı İstanbul’a bu sene ikinci kez katıldıklarını söyleyen Akbulut katışımdan da oldukça memnun olduğunu belirtiyor:

 

Yapı-Endüstri Merkezi’nin düzenlemiş olduğu bu fuar, hem Türkiye’nin hem Ortadoğu’nun en büyük fuarı. Geçen yılki katılımımızın da bize büyük katkısı olmuştu. Bu sene o nedenle yeniden katıldık ve bundan sonra da düzenli olarak katılmayı düşünüyoruz. Gerçekten başarılı bir uluslararası organizasyon.”


http://www.yapi.com.tr/haberler/uzakdoguyu-rakip-kabul-etmeyen-kalmaksan-surekli-gelisimi-hedefliyor_96286.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!