Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Lafarge Dalsan'dan Alçı Levhada Devrim: 'Allev Beyazı 4x4'
 

Lafarge Dalsan'ın son yeniliklerinden dört kenarı pahlı alçı levha 'Allev Beyazı 4x4', Yapı Fuarı İstanbul 2010'un en ilgi çeken ürünlerinden biriydi. Ziyaretçilerin eksik olmadığı stantta görüştüğümüz Lafarge Dalsan Ürün Teknik Danışmanı Fatih Ulutaş'tan ürüne ilişkin bilgi aldık.

 

 

'Allev Beyazı 4x4' nasıl bir ihtiyaçtan ortaya çıktı? 

 

Lafarge Dalsan olarak son dönemde, 4 kenarı pahlı alçı levha üretmenin gururunu yaşıyoruz. Standart alçı levhaların uzun kenarlarında normalde pah bulunmaktadır. 12,5 mm olan kalınlık, uzun kenarlara doğru yaklaştıkça 11-11,5 mm arasına düşer. Şu ana kadar üretilen alçı levhalarla yapılan uygulamalarda, uzun kenarlarda bulunan pahların üzerine derz bandı ve derz dolgu yapılarak uzun kenarlar doğrultusunda yüzeyler düz hale getirilebiliyordu. Fakat asıl sıkıntı kısa kenarlarda oluşuyordu. Özellikle asma tavanlarda kısa kenarlara denk gelen yerlerde pah olmamasından dolayı, derz bandı ve derz dolgu işlemi yapıldığında, bu kısımlarda şişkinlik ve bombe oluşuyordu. Alçı levha ile yapılmış asma tavanlara baktığımızda, ışığın geliş yönüne bağlı olarak bu şişkinlikler net bir biçimde göze çarpıyordu.

 

Yeni ürünümüz ‘Allev beyazı 4x4’te kısa kenarlarda da pah bulunuyor. Dolayısıyla kısa kenarlarda meydana gelen şişkinlik, bombe ve çatlama riski de ortadan kalkıyor. Bu, tüm alçı levha uygulayıcıları ve kullanıcıları için çok önemli bir gelişme. Böylesine özel teknoloji ile üretilmiş olan bir ürünü piyasaya sunmuş olmaktan dolayı gurur duyuyoruz.

 

Allev Beyazı 4x4’ün sağladığı avantajlar nelerdir?

 

Ürün kısa kenarlardaki şişkinliği alıyor. Ustaların ve özellikle alçı levha uygulayıcılarının kısa kenarlarda pah açma zorunluluğunu ortadan kaldırıyor. Piyasada yapmış oldukları çalışmalarda bu güçlü bir ticari referans olarak kendilerine geri dönüyor. Sonuçta her usta işini düzgün teslim etmekle kendini mükellef hisseder. Dolayısıyla iş yaptıkları yerlerde, bunu güvenle sunmuş oluyorlar.

 

Mimarlar, mühendisler ve işverenler açısından bakarsak, mimar projede çizdiği düz çizgiyi uygulama alanında da görmek ister. Alçı levha yapısından dolayı düzgünlüğü sağlarken, kısa kenarlardaki şişkinlik ve bombeyi önleyen Allev beyazı 4x4 ile daha da pürüzsüz yüzeyler elde edilmiş oluyor.

Bayiler ise, Lafarge patentli ürünün sadece Lafarge Dalsan bayilerinden temin edilebilmesinden ötürü gayet memnunlar ve onlara sunulan ayrıcalığın farkındalar.

 

Türkiye’deki hangi tesislerde üretiliyor?

 

Lafarge Dalsan’ın Türkiye’deki iki fabrikasında da üretiliyor. Bu tesilerden biri Ankara’daki Kaleboğazı Tesisleri, diğeri ise Gebze Tesisleri. Gebze’deki tesis, dünyada İtalya ile Çin aralığında çalışan en verimli ve en büyük kapasiteye sahip fabrika konumunda. Aynı zamanda mimari açıdan da vurgulanmaya değer bir tesis. Diğer bir özelliği ise yağmur sularını biriktirebilmesi. Tesiste hiçbir şekilde şebeke suyu kullanılmıyor. Yağmur suları alttaki depolarda toplanıyor. Bina aynı zamanda kendi elektriğini de kendisi üretiyor. Hatta üretilen elektriğin bir kısmı da şebekeye veriliyor. Böylesine yenilikçi ve güzel ürünler üreten bir firmada çalışmanın biz çalışanlara ayrı bir gurur verdiğini de eklemeliyim.

 

Ürün ilk olarak ne zaman satışa sunuldu?

 

Allev Beyazı 4x4, yurtdışında Lafarge tarafından 4-5 yıldır üretiliyor ancak Türkiye’de ilk olarak 15 Martta satışa sunuldu.

 

Kullanıcı yorumları ne yönde?

 

Kullanıcıların üründen gayet memnun olduğunu söylemeliyim. Uygulamacı ustalarımız bu ürünün eksikliğini yıllardır bize bildiriyorlardı. ‘Allev beyazı 4x4’, 120 yıldır dünyada benzeri yapılamayan ve tamamen Lafarge tarafından geliştirilen patentli bir ürün. Dolayısıyla başka bir firmanın aynı ürünü, aynı üretim teknolojisi ile, patent süresi içerisinde üretebilmesi söz konusu değil.

 

Son olarak ürünün fiyat aralığı hakkında bilgi verebilir misiniz?

 

Standart alçı levhalarla arada çok cüzi bir fiyat farkı var. Dolayısıyla maliyet açısından, uygulamacılar için herhangi bir farklılık oluşturmuyor. Aynı fiyata daha üstün bir uygulamaya olanak yaratmış olmak da üretici olarak bizi mutlu ediyor.

 


http://www.yapi.com.tr/haberler/lafarge-dalsandan-alci-levhada-devrim-allev-beyazi-4x4-_96289.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!